Konum, 06830, Ankara/Turkiye
+90 554 144 99 99
iletisim@birduvar.com

Doğal Taş Ev Yapımı

Yığma Doğal Taş Ev Yapımı

Taş ev yapımı, diğer alternatif yapı çeşitlerine göre daha uzun süren bir süreçtir. Tamamen yığma taş duvarların tercih edildiği taş evler sağlamlığını asırlarca korumaktadır. Taş ev yapımı emek, özveri, tecrübe, simetri gibi ve son derece ince bir işçiliğin uygulanması gereken yapılardır. Bir çok kuralları ve detayları bulunan taş ev yapımının inşası tamamlandıktan sonra 8-15 senede bir defa bakımının yapılması yeterli olacaktır.

Fazlasıyla avantajları, kendine özel özellikleri bulunan taş evlerin herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır. Taş ev yapımın da detaylardan birisi de, ustaların el sanatları birbiri ile uyumlu şekilde aynı olan, uzun süre beraber çalışmış ekipten oluşmasıdır. Dünya üzerinde ki en sağlıklı yaşam alanını oluşturan taş evler de, insan ve doğa sağlığına zararlı hiçbir madde bulunmadığı gibi insan sağlığına faydalı bir çok özellikleri de vardır. 

Taş ev yapımı hata kabul etmeyen kusursuz tamamlanması gereken süreçtir. Diğer yapı çeşitlerinden çok daha farklı mühendislik, mimari, işçilik ve malzemeler ile inşa edilen taş evler lüks konut sınıfın da yer almaktadırlar. Taş ev yapımın da kullanılacak olan taşların bölgeden çıkartılan taşlardan tercih edilmesi taş evlerin kendine has ana özelliklerinden tam verim alınmasını sağlıyor.

Günümüz de tarihi eser sınıfında olan, çok geçmişten günümüze gelmiş mega yapıtlara baktığımızda hepsinin taştan olduğunu görebiliriz. Betonarme evlerin daha ucuza yapılması sebebiyle son 50 yılda betonarmenin ezici üstünlüğü taş ev yapımını geri plana atmış, buna karşılık gerçek taş ev ustaları da giderek azalmıştır.

Taş ev yapımı tamamlandıktan sonra asırlarca mirasınız olarak kalacak bir eser olacağından dolayı temelden çatısına kadar her aşama buna uygun projelendirilmelidir. Gerçek bir taş ev yapımı isteniliyorsa, tamamen yığma duvarlar tercih edilmeli kaplama taş duvarların tercih edildiği evlerde taşın ana özelliklerinden yararlanılmamaktadır.

Taş evlerin özelliklerini ve insan sağlığına faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz. 

  • Kış ayların da ev içerisinin ılık kalması ve şömine yardımı ile taşın iletkenliğinden faydalanarak bütün evin ısınması.
  • Yaz mevsiminde taşı yine ana özelliklerinden olan etkileşim ile ev içerisinin çok serin kalması.
  • Doğal yalıtım özelliği bulunan taşın, pis havayı süzerek ev içerisine temiz oksijen vermesi ve ferah bir havanın hakim olması.
  • Rutubetin hiç olmaması, nemin dengede kalması ve temiz hava ile beraber astım hastalığına ve solunum yolu rahatsızlıklarına olumlu etkisi olması.
  • Ev içerisinde yaraların ve şeker hastalığın da oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesi ve yeni yara oluşmaması.
  • Gıdaların, yiyecek ve içeceklerin normalden çok daha geç bayatlayarak hemen bozulmaması.
  • Bütün istenmeyen doğa olaylarına, afetlere, yangına, depreme en dayanıklı yapılar olmaları.
  • Ev içerisin de sağlıklı ve kaliteli bir uyku sunması.
  • Harcın içerisinde deve kuşu yumurtası kullanmak, ayrıca çatıya bayatlatılarak kırılmamış deve kuşu yumurtası koymak evin içerisinde ve çevresinde haşere, örümcek gibi böceklerin olmamasını sağlıyor.

Bunlar gibi ana özellikleri bulunan taş evler, günümüz de sağlık ve sağlamlık için tekrar tercih edilmeye başlandı. Özellikle Avrupa ve Osmanlı mimarisini inceliğimiz zaman 5-10 asırlık mega büyük yapıların bakımlı olanlarının ilk gün ki gibi durduğunu gözlemleyebiliyoruz. Taş evler tamamlandıktan sonra iç ve dış mimarisinin lüks bir görsel sunduğu kabul edilen bir gerçek. 

Taş Ev Yapımı

Kullanılan aksesuar, mobilyalar da doğal malzemelerden tercih edilirse çok daha şık bir ortam oluşuyor. Bütün mimari ve dekorasyon konseptleri ile uyumlu olan taş evler, görenlerini her zaman kendisine hayran bırakıyor. Taş ev yapımın da taş seçimi tercih edilirken her zaman bölgeden çıkartılan taşın tercih edilmesi taşın ana özelliklerinden tam verim alınmasını sağlıyor. 

Taş Ev Yapımı

Taş ev yapımına başlanmadan önce projenin 3D modellendirilmesi yapılarak, ortaya çıkacak olan eserin önceden belirlenmesi ve yapımı tamamlandıktan sonra evin nasıl bir görselde olacağı belirlenmelidir. Bütün duvarların taşıyıcı görevi gördüğü taş evler de, eser tamamlandıktan sonra hiçbir duvar yıkılarak oda genişletilmesi yapılmamaktadır. Taş evler de şömine kullanmak tüm evi ısıtmak için çoğu mevsim de yeterli kalıyor. 

Taş ev yapımı hakkında daha detaylı bilgi için iletişim bölümünde ki telefon numaramız dan, dilerseniz de aşağıda ki iletişim formunu doldurarak en kısa sürede sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Fiyat Alın